psychoterapia dorosłych Gabinet in-med Warszawa Bemowo

Uzależnienie od alkoholu – czy dwa piwa wieczorem to już problem?

Alkohol jest najpopularniejszą obok papierosów używką w naszym społeczeństwie. Według danych Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) połowa z nas deklaruje, że pije alkohol okazjonalnie. Z kolei niespełna co dziesiąty pytany mówi, iż pije często. Około 16% ankietowanych podaje, że nie spożywa alkoholu wcale. Odzwierciedleniem tych danych statystycznych jest fakt rosnącego spożycia czystego alkoholu na głowę. Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OCED) przeciętny Polak, włączając w to dzieci, spożywa aż 11.7 litra czystego alkoholu na rok, a nawet co trzeci obywatel naszego kraju upija się raz w miesiącu. Najczęściej wybieranym trunkiem jest piwo. Wielu z nas ma wyobrażenie alkoholika jako osoby bezrobotnej i często bezdomnej. Nie jest to jednak obraz oddający prawdę. Kiedy okazjonalne picie jest problemem? Czy dwa piwa wieczorem to już problem? Czy piątkowe wyjście do baru na kilka drinków może świadczyć o głębszym problemie psychicznym, jakim jest uzależnienie od alkoholu?

Alkoholizm a szkodliwe używanie alkoholu.

Problem nadużywania alkoholu dotyczy od dwunastu do piętnastu procent Polaków. Uzależnionych jest od alkoholu jest około 2 procent naszych rodaków. Osoba, która nadużywa alkoholu pije go zbyt dużo, ale zazwyczaj nie zaniedbuje z tego powodu relacji towarzyskich czy zawodowych. Zazwyczaj nie odczuwa ona również głębokiej potrzeby picia, a jej spożycie alkoholu wiąże się głównie z okazjami towarzyskimi lub ewentualnymi sukcesami życiowymi. Osoba uzależniona od alkoholu pije z kolei w wyniku silnego wewnętrznego przymusu związanego z uzależnieniem. Osoba zależna od alkoholu ma również trudności z koncentracją a także zazwyczaj wypiera problem nadmiernego spożywania alkoholu. U osoby uzależnionej w przypadku odstawienia alkoholu dochodzi do zespołu abstynencyjnego objawiającego się: 

  • nasilonym niepokojem, 
  • pobudzeniem, 
  • drżeniem języka, powiek, rąk
  • przyspieszoną akcją serca
  • podwyższeniem ciśnienia, 
  • nadmierną potliwością z dreszczami, 
  • gęsią skórką, 
  • wyciekiem z nosa

Najgroźniejszym powikłaniem zespołu abstynencyjnego jest majaczenie alkoholowe oraz ostra halucynoza alkoholowa, które są stanami zagrożenia życia.

Czy piwo uzależnia?

Mimo tego, że piwo w stu mililitrach zawiera mniej alkoholu niż wino czy piwo, to dalej może ono prowadzić do uzależnienia. Jedno półlitrowe piwo zawiera 18 gramów czystego alkoholu co odpowiada niespełna dwóm standardowym jednostkom alkoholu. Standardowa jednostka alkoholu odpowiada dziesięciu gramom czystego alkoholu etylowego. Dwa piwa mają więc mniej więcej tyle samo alkoholu co sto mililitrów wódki. 

Czy picie dla relaksu jest problemem?

Jak już wspomniałem alkoholu jest w naszej kulturze zjawiskiem powszechnym. Zazwyczaj pijemy podczas spotkań towarzyskich bądź dla relaksu przed pracą. Niemniej należy zaznaczyć, iż nawet towarzyskie picie może być źródłem bądź objawem uzależnienia od alkoholu. Do przemyślenia naszego wzorca picia alkoholu powinny nas skłonić sytuacje takie jak:

  • wypijanie większej ilości alkoholu niż zaplanowana
  • częste myślenie o piciu alkoholu,
  • utrata zainteresowania innymi przyjemnościami i czynnościami życia codziennego
  • objawy odstawienia alkoholu
alkoholizm

Przecież pracuję – nie mogę być alkoholikiem.

Uzależnienie od alkoholu przywołuje na myśl bezrobotnego, który każdy dzień zaczyna od picia wódki lub taniego wina. Tak jednak nie jest, a literatura specjalistyczna wskazuje na istnienie “wysokofunkcjonujących” osób uzależnionych od alkoholu. Są to osoby, które pomimo czynnego picia są w stanie realizować się na polu zawodowym oraz w relacjach towarzyskich. Są to zazwyczaj osoby dążące do perfekcji, młode a także dobrze wykształcone. 

Kiedy szukać pomocy?

Uzależnienie od alkoholu jest trudnym ale powszechnym problemem społecznym. Stygmatyzacja osób uzależnionych sprawia, że nie szukają one pomocy lub czują, że nigdy nie uda im się zachować abstynencji. Pomoc wykwalifikowanego psychologa lub psychiatry pozwoli określić skalę problemu związanego z piciem oraz rozpocząć terapię.

Źródła : “Psychiatria” P. Gałecki