Terapeutki z Ośrodka In-Med w Warszawie

Focusing. Tworzenie znaczeń i wzrost posttraumatyczny

W Ośrodku Intra przy ulica Bajana 40 w Warszawie odbył się zupełnie wyjątkowy warsztat pt. „Focusing. Tworzenie znaczeń i wzrost posttraumatyczny”. Prowadzony był przez bardzo znanego psychoterapeutę i superwizora z Belgii – Claude’a Missiaen. Jako terapeuci pracujący w Ośrodku IN-MED wzięliśmy udział w tym szkoleniu, co pozwoliło nam na dalsze podnoszenie naszych kwalifikacji zawodowych.

Podczas warsztatu prowadzący Claude Missiaen zaprosił nas do zadawania sobie pytań o sens i znaczenie naszej egzystencji oraz do szukania odpowiedzi poprzez słuchanie swojego ciała, wczuwanie się w wysyłane przez nie sygnały, dostrzegania tego jak ciało „się czuje”.

W drugiej części szkolenia spotykaliśmy się z pytaniami czy nasze zmagania z bardzo trudnymi kryzysami życiowymi prowadzą do naszego wzrostu, pozytywnej zmiany w naszym życiu. Wspólna refleksja nad wpływem naszych emocjonalnych traum na sens życia pozwoliło nam przyglądać się procesowi rozwojowemu w naszym życiu. Rozważaliśmy, co kryzysy życiowe nam zabierają, jak nas uszkadzają, ale też jednocześnie jak wzbogacają, jak prowadzą do wzrostu i rozwoju.

Wzrost posttraumatyczny, który jednocześnie nie zaprzecza, nie umniejsza bólu trudnych doświadczeń może objawiać się między innymi w takich obszarach jak zwiększone uznanie dla życia, pogłębienie relacji międzyludzkich, zwiększenie poczucia siły osobistej, zmiana priorytetów, bogatsze życie egzystencjalne i duchowe. Takie spojrzenie na nasze kryzysy i traumy, może być sposobem na przetwarzanie historii naszego życia, dopuszczanie i docenianie tego co przez nas niekontrolowane, przyjmowanie i doświadczanie całej głębi życia, zarówno radości i bólu w nas samych i w innych.

Na zdjęciu: Claude Missiaen w otoczeniu terapeutek z naszego Ośrodkamgr Małgorzata Siudy i mgr Anna Raczkiewicz