Czym jest psychoterapia?
Najogólniej psychoterapia to metoda leczenia polegająca na planowych i systematycznych oddziaływaniach zmierzających do poprawy wewnętrznego funkcjonowania emocjonalnego oraz w relacjach z ludźmi. Psychoterapia wpływa na rozumienie swoich uczuć i emocji, pomaga zmienić własne postawy, motywacje i nastawienie w relacjach z innymi w kierunku śmielszych, spokojniejszych i bardziej satysfakcjonujących.
Psychoterapia indywidualna jest leczeniem stosowanym nie tylko w różnych dolegliwościach psychicznych wynikających z doświadczania depresji lub zaburzeń lękowych.
Stanowi bardzo ważną alternatywę dla osób przeżywających frustrację wynikających z własnych ograniczeń emocjonalnych, doświadczających utraty więzi, borykających się z kłopotami w pracy lub w swoim związku.
Nauki neurobiologiczne przynoszą wiele twardych danych naukowych o destruktywnym wpływie traumy, jaką może być doświadczenie przemocy, opuszczenia i zaniedbania na emocjonalność i funkcjonowanie człowieka. Psychoterapia jest skuteczną metodą o udowodnionej wartości w leczeniu skutków traumy.
Psychoterapia indywidualna może być również niezastąpionym impulsem rozwojowym, w procesie której osoba uwalnia się spod wpływu wyniesionych z przeszłości schematów reagowania. Stopniowo zamienia nawykowo przeżywane uczucia lęku, bezradności, złości i poczucia winy na uczucie spokoju, troski o siebie i innych, co z kolei przyczynia się do uzyskania sprawczości i energii w realizowania swoich życiowych pragnień.
Jak wygląda psychoterapia indywidualna ?
Psychoterapia indywidualna przeważnie polega na regularnych, systematycznych, cotygodniowych spotkaniach trwających z reguły około 50 minut. Długość terapii zależy od potrzeb i celów wyrażonych przez klienta. Niekiedy proces psychoterapii może trwać kilka miesięcy, dość często trwa powyżej jednego roku.
Fundamentem psychoterapii jest ciepły, przyjazny kontakt terapeuty z klientem, gdzie w atmosferze akceptacji, bezpieczeństwa i zrozumienia podejmowana jest wspólna praca.
Zapraszamy na terapię dla osób dorosłych, osoby potrzebuje pomocy psychologicznej. Oferujemy psychoterapię indywidualną.
Zobacz także:
Psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta: u kogo szukać pomocy?