Proces diagnostyczny jest złożony, poszerzony i pogłębiony uważną współpracą doświadczonych profesjonalistów – psycholog mgr Weronika Pietrzak z lekarzem psychiatrą dr Pawłem Salą.
Składa się z trzech spotkań z psychologiem, czwarte spotkanie jest z lekarzem psychiatrą.
Na pierwszym spotkaniu trwającym 90 minut psycholog przeprowadza wywiad kliniczny z pacjentem. Rozmawia o jego dolegliwościach, o jego funkcjonowaniu w różnych wymiarach jego codziennego życia. Na pierwszym spotkaniu psycholog także przeprowadza wywiad rozwojowy dotyczący funkcjonowania psychospołecznego w okresie dzieciństwa oraz w okresie dorastania, informacje dotyczące harmonijności rozwoju poznawczego i motorycznego, koordynacji ruchowej. Wywiad rozwojowy jest częściowo oparty o protokół ADIR.
Na drugim spotkaniu 90 minut psycholog przeprowadza badanie kwestionariuszowe z użyciem protokołu ADOS-2, ewentualnie poszerza diagnostykę w oparciu o inne narzędzia psychometryczne w zależności od informacji i wywiadu zebranego w trakcie pierwszej sesji diagnostycznej.
Pomiędzy spotkaniami psycholog przeznacza dodatkowy czas na przeprowadzenie analizy dostarczonej dokumentacji z wcześniejszych badań psychologicznych, opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznych. Dokonuje oceny informacji informacji pozyskanych z badania psychologicznego, z wywiadu rozwojowego, przeprowadza ewaluację wyników kwestionariuszy.
Na trzecim spotkaniu (ok 25-30 minut) ma miejsce podsumowanie uzyskanych wyników, omówienie z pacjentem sugestii dotyczących wstępnej diagnozy i zaleceń. Psycholog akcentuje, że otrzymane i dyskutowane z pacjentem wyniki są punktem wyjścia do dalszego pogłębienia diagnozy w trakcie konsultacji psychiatrycznej.
Po zakończeniu diagnostyki psychologicznej następuje konsylium psycholog z lekarzem psychiatrą, na którym specjaliści wspólnie omawiają uzyskane dotychczas wyniki, ustalają dalszy kierunek procesu diagnostycznego.
Na czwartym spotkaniu odbywa się konsultacja psychiatryczna. Jest konieczna do oceny stanu ogólnomedycznego i stanu psychicznego badanej osoby. W trakcie konsultacji lekarskiej lekarz psychiatra uzupełnia zebrany już wcześniej przez psycholog wywiad, dokonuje analizy dostarczonej dokumentacji medycznej lub ewentualnych specjalistycznych badań, przeprowadza diagnostykę różnicową w aspekcie potencjalnego współwystępowania innych dolegliwości psychicznych i somatycznych. To niezbędny element procesu diagnostycznego. U osób ze spektrum autyzmu częściej niż w populacji ogólnej współwystępują inne zaburzenia psychiczne (ADHD, zespoły lękowe i depresyjne), choroby genetyczne (zespół łamliwego chromosomu X, dystrofia mięśniowa Duchenne’a) lub choroby somatyczne (padaczka, zaburzenia żołądkowo-jelitowe). Mogą mieć potencjalnie mieć duży wpływ na aktualne (niekiedy nieuświadamiane) trudności z funkcjonowaniem lub konieczność dopasowania lub wdrożenia specjalistycznego leczenia.
Po przeprowadzeniu konsultacji lekarskiej następuje drugie konsylium z udziałem badającego psychologa i psychiatry, na którym wspólnie ustalają ostateczne wnioski z procesu diagnostycznego, ustalają diagnozę ostateczną, omawiają ogólne sugestie terapeutyczne.
W okresie 14 dni po czwartym spotkaniu pacjent może zgłosić się do recepcji IN-MED po opinię o przeprowadzonym procesie diagnostycznym. Opinia zawiera szczegółowe informacje uzyskane z wywiadu rozwojowego, w zakresie aktualnego funkcjonowania, wyniki przeprowadzonych badań kwestionariuszowych, opisane wyniki badania lekarskiego, ustalone rozpoznanie oraz sugestie lecznicze