Okres dojrzewania to burzliwy czas w życiu młodego człowieka. Za nazywanym przez dorosłych nastoletnim buntem mogą stać problemy emocjonalne czy nawet zaburzenia depresyjne. Dziecko, wkraczające w dorosły świat może czuć się zagubione, a krążące w jego głowie myśli mogą prowadzić nawet do prób samobójczych. Niepokojące zachowania u twojej pociechy to niekiedy pierwszy sygnał, aby udać się na pierwszą wizytę do psychologa. Nastolatek u psychologa to całkowicie normalna sprawa, a specjaliści kształcą się w tym, aby jak najlepiej pomagać osobom w młodym wieku.
W jakim wieku można iść do psychologa?
Tak naprawdę każdy wiek jest odpowiedni, aby udać się na pierwszą wizytę do psychologa. Zdarza się, że już w wieku niemowlęcym pojawiają się pierwsze zaburzenia rozwojowe. Jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie zauważone, mogą ewoluować i dawać poważne oznaki w przyszłości – skutkując nieprawidłowym rozwojem emocjonalnym i psychicznym. Dlatego pierwsza wizyta u psychologa może się odbyć już z 3-miesięcznym niemowlakiem.
Konsultację ze specjalistą można więc odbyć z dzieckiem praktycznie w każdym wieku, czyli również z nastolatkiem – na czym skupiamy się w tym artykule.
Jak wygląda pierwsza wizyta nastolatka u psychologa?
Pierwsza wizyta osoby niepełnoletniej w gabinecie psychologicznym przebiega wraz z udziałem jego rodziców. W zależności od sytuacji i problemu, z którym zgłasza się młody pacjent, psycholog może zdecydować się na rozmowę z samymi rodzicami oraz z samym nastolatkiem. Rozmowa z nastoletnią osobą jest dopasowana do jego wieku oraz stanu emocjonalnego. Psycholog w trakcie pierwszej wizyty będzie potrzebował informacji takich jak:
– kiedy dokładnie pojawiły się problemy?
– czy miała miejsce w tym czasie sytuacja, która wpłynęła na nastolatka?
– jak dziecko zachowywało się przedtem? Jakie miało i ma teraz relacje z rówieśnikami?
– jakie objawy zauważa nastolatek, a jakie jego rodzice?
Podczas pierwszej wizyty nastolatka u psychologa istotne jest znalezienie problemu. Psycholog omówi z młodym pacjentem oraz jego rodzicami czy konieczne jest dalsze wsparcie psychologiczne. Jeśli sytuacja tego wymaga, jednorazowa konsultacja może nie być wystarczająca. Psycholog zaproponuje wtedy dalsze leczenie i odpowiednią formę terapii.
Jakie objawy u nastolatka powinny nas zaniepokoić?
Co powinno zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę? Zdecydowanie inne zachowanie naszego nastolatka, wahania nastrojów, drażliwość czy impulsywność. Niepokojący może być spadek motywacji, nie tylko co wykonywania codziennych obowiązków, ale też do rozwijania swoich zainteresowań i pasji. Bardzo często rodzice zgłaszają się ze swoim dzieckiem do specjalisty, ponieważ zauważają odmowę do chodzenia do szkoły. To również niepokojący sygnał, który może mieć źródło w różnych negatywnych przeżyciach na gruncie szkolnym. Nastolatek może zjawić się u psychologa zgłaszając również objawy jak bóle brzucha, głowy lub nerwobóle. Takie dolegliwości mogą być somatyzacją zaburzeń ze sfery psychicznej. Niewątpliwie zgłoszenia się do specjalisty wymagają również zachowania autodestrukcyjne, jak samookaleczanie się czy myśli samobójcze.
Celem wizyty nastolatka u psychologa jest ustąpienie objawów chorobowych. Pracujemy także nad odbudowaniem jego samooceny oraz wiary w siebie i w swoje możliwości. Psychoterapia nastolatka może także poprawić jego relacje z rówieśnikami oraz rodziną. Z kolei rodzice dostaną jasne wskazówki jak wspierać młodego człowieka i reagować na podobne sytuacje. Regularne spotkania w gabinecie IN-MED trwają około 50 minut. Długość terapii dopasowywana jest indywidualnie.
Psychiatra, psychoterapeuta