terapia par i małżeństw Gabinet in-med Warszawa Bemowo

Jak rozpoznać toksyczny związek?

Każdy z nas szuka w swoim życiu drugiej połówki. Pragniemy bliskości drugiego człowieka, wzajemnego wsparcia i zrozumienia. Żeby związek był trwały i stabilny, wymaga od obu partnerów takiego samego zaangażowania. Gdy te proporcje zostają zachwiane i tylko jedna z osób poświęca swój czas i zasoby, aby zadowolić drugą – możemy mieć do czynienia z relacją, w której tylko jedna strona czerpie korzyści i posiada pewnego rodzaju kontrolę nad swoim partnerem. Toksyczny związek – na czym polega i jak go rozpoznać?

Ty musisz wszystko, ja nie muszę nic, czyli czym jest toksyczny związek.

Mówiąc o toksycznych związkach, nie mamy na myśli jednego konkretnego szablonu relacji. Przede wszystkim w zdrowej relacji powinniśmy oczekiwać wzajemnego szacunku oraz równego zaangażowania we wspólne życie. Zdarza się jednak, że proporcje te są zachwiane. Mamy poczucie, że związek więcej nam odbiera, niż dostajemy w zamian. W odpowiedzi na nasze starania nie słyszymy słów wdzięczności, zaniża się nasza samoocena, a także poczucie własnej wartości. Toksyczny związek to brak wsparcia, a nawet bagatelizowanie potrzeb drugiej osoby. 

Zachowania Twojego partnera lub partnerki mogą być bardzo subtelne. Często możemy nie mieć pojęcia na początku znajomości „w co się pakujemy”. Zwłaszcza że toksyczna osoba potrafi świetnie maskować swoje prawdziwe cechy charakteru, które uwidacznia dopiero po pewnym czasie. Stopniowe budowanie przywiązania rośnie wraz z naruszaniem granic fizycznych oraz psychicznych drugiej osoby. Dzieje się to do takiego stopnia, że nawet zmęczeni całą tą sytuacją, nie potrafimy odejść od toksycznego partnera, który całkowicie nas sobie podporządkował.

toksyczny związek jak go rozpoznać

Toksyczny związek – jak zauważyć, że w nim jesteś?

Zorientowanie się, że tkwimy w toksycznym związku, wymaga czasami wiele czasu. Wydaje nam się, że może to chwilowe, że przecież będzie lepiej – zwłaszcza jeśli na początku waszej znajomości tak było. Niekiedy sami, a niekiedy z pomocą bliskich osób, dochodzimy do tego, że związek odbiera nam część siebie. Powtarzające się sytuacje poniżania, obwiniania lub bagatelizowania naszych potrzeb powodują, że czujesz przygnębienie, a Twoja samoocena gwałtownie spada. Czasami nawet jesteśmy skłonni uwierzyć, że to my stoimy za wszystkimi problemami w związku, a nasz spadek nastroju wcale nie jest winą naszego partnera. Wraz z pomocą psychoterapeuty możemy jednak dojść do uświadomienia sobie, że przez cały czas tkwiliśmy w toksycznej relacji. Dopiero po pewnym czasie zaczynamy zauważać toksyczne zachowania naszego partnera – egoizm, chorobliwą zazdrość, lekceważenie lub krytyczne podejście do wszystkiego, co robimy. 

Co mogę zrobić?  

Toksyczny związek nie jest dobry dla nikogo. Jeśli nie czujemy się szczęśliwie i bezpiecznie w relacji, w której jesteśmy – warto nad nią popracować. Możesz rozpocząć od rozmowy z partnerem, jednak pamiętaj, że niektóre toksyczne osoby nie chcą zmienić swojego zachowania, bo czerpią z niego duże korzyści. Z pomocą przychodzą wizyty u psychologa oraz rozpoczęcie psychoterapii. Taka forma pomocy sprawi, że nauczysz się asertywności oraz stawiania zdrowych granic w swoim związku. Dzięki temu będziesz w stanie polepszyć swoje życie z obecnym partnerem lub rozpocząć nową, zdrową relację. 

W gabinecie IN-MED prowadzimy zarówno terapie indywidualne, jak i terapie dla par oraz małżeństw. Możesz także skorzystać z warszatów z zakresu komunikacji dla par.