psychoterapia dorosłych Ośrodek in-med Warszawa Bemowo

Objawy uzależnienia od seksu – jak je rozpoznać?

Rozmowy o seksualności budzą wciąż wiele kontrowersji, a sam seks dalej uważany jest za temat tabu. To właśnie z tego powodu tak ciężko jest rozpoznać seksoholizm u pacjentów. Chociaż bliskość stanowi nieodłączny element naszego życia, każdy z nas posiada inne potrzeby. Problem pojawia się, kiedy stają się one nałogiem i utrudniają codzienne funkcjonowanie, aż w końcu – całkowicie przejmują nad nami kontrolę. Objawy uzależnienia od seksu – jak je rozpoznać?

Czy seks jest niezbędny do życia?

Współżycie, obok masturbacji, to sposób na rozładowanie popędu seksualnego. Poza potrzebą bliskości, jaką jest zbliżenie intymne z partnerem, seks zaspokaja także nasze biologiczne potrzeby. Po współżyciu mamy poczucie odprężenia, relaksu i często o wiele lepiej zasypiamy. Seks pomiędzy stałymi partnerami daje poczucie silnej więzi oraz intymności. Prawdą jest, że podczas udanego współżycia, w naszym mózgu (a dokładniej w przysadce mózgowej) uwalniany jest „hormon miłości”, czyli oksytocyna. Ten neuroprzekaźnik trafia później do receptorów w komórkach całego naszego ciała. Wyrzut oksytocyny pomaga w stworzeniu pożądania, budowaniu zaufania oraz przywiązania do partnera. 

Kiedy seks staje się jak narkotyk – objawy uzależnienia od seksu

Popęd seksualny u każdego z nas jest inny. Co innego nam się podoba, mamy różne fantazje i potrzeby. Nie ma jedynej odpowiedzi na pytanie ile razy powinno się uprawiać seks w ciągu tygodnia czy miesiąca. Niektórym z nas wystarczy kilka razy w tygodniu, innym zaledwie kilka razy na miesiąc. Znajdą się również osoby, u których potrzeba bliskości jest tak silna, że chcą współżyć codziennie. Warto dodać, że wszystkie te osoby mogą czuć się całkowicie normalnie i zdrowo. Problem pojawia się jednak, kiedy nasze potrzeby zaspokojenia popędu seksualnego dominują nad nami i przesłaniają inne czynności. Seksoholizm, nazywany również erotomanią, to zgodnie z definicją:

„Chorobliwe wzmożenie pobudliwości płciowej występujące w chorobach psychicznych i psychopatiach, a także w organicznych chorobach mózgu; może być ponadto skutkiem szkodliwego wpływu otoczenia; termin oznaczający również obłęd erotyczny z występowaniem urojeń zakochania”

Encyklopedia Powszechna PWN

Erotomanię określa się jako zaburzenie libido, a jej głównym przejawem jest nadmierna potrzeba różnorodnej i częstej aktywności seksualnej. Chory odczuwa podobne objawy uzależnienia do seksu jak w przypadku „głodu” w innych nałogach – rozdrażnienie, panikę czy problemy z koncentracją. A ulgę może przynieść jedynie stosunek seksualny, bądź masturbacja.

objaw uzależnienia od seksu jak je rozpoznać?

Objawy uzależnienia od seksu, a relacje z bliskimi

Seksoholicy traktują współżycie jako rozładowanie napięcia, ucieczkę od nieprzyjemnych emocji lub problemów. W tym wszystkim, drugi człowiek traktowany jest bardzo przedmiotowo. Erotomani nie czują przywiązania do swoich partnerów, a zależy im jedynie na zaspokojeniu swoich potrzeb seksualnych. Zdarzają się stosunki z przypadkowymi osobami, korzystanie z prostytucji, a nawet ekshibicjonizm. Przeglądanie portali pornograficznych i obsesyjna masturbacja staje się elementem każdego dnia. Uzależniony odczuwa początkowo euforię, jednak później zastępowana jest ona wyrzutami sumienia, poczuciem winy, a nawet wstydu. Chory ponosi ogromne konsekwencje, nie tylko na poziomie emocjonalnym, ale również zdrowotnym, społecznym oraz finansowym. 

Jak leczymy uzależnienie od seksu? 

Chociaż objawy uzależnienia od seksu nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka, warto zaproponować psychoterapię partnerowi lub bliskiej osobie u której podejrzewamy ten problem. Jak w przypadku każdego uzależnienia, rozmowa z osobą chorą niekoniecznie przyjdzie łatwo. Pacjent nie widzi, że znajduje się w takiej sytuacji i nie przyjmuje do wiadomości, że konieczna może być pomoc specjalisty. O tym jak zachęcić osobę uzależnioną do terapii pisaliśmy TUTAJ. Rozpoczęcie terapii to jednak najlepsza droga, aby wrócić do zdrowego życia seksualnego. W przeciwieństwie do leczenia innych uzależnień, w przypadku seksoholizmu nie decydujemy się na radykalne odstawienie uzależniającej czynności. W procesie psychoterapii staramy się zbudować świadome podstawy dotyczące współżycia i sfery seksualnej. Zdarza się, że niektóre sytuacje pacjentów wymagają także wdrożenia leczenia farmakologicznego.