Terapia antynikotynowa Warszawa

Wygraj walkę z uzależnieniem od nikotyny w Ośrodku IN-MED

Program terapii uzależnienia od nikotyny w Ośrodku IN-MED stanowi bardzo realną szansę na skuteczne pokonanie nałogu palenia. Na samym początku trzeba wiedzieć, że leczenie uzależnienia od palenia jest skuteczne. Wymaga jednak zaangażowania i realnej motywacji ze strony pacjenta. Proponowany przez nas w Ośrodku IN-MED program jest integracją leczenia terapeutycznego oraz medycznego. Spotkania terapeutyczne prowadzone są przez doświadczonego terapeutę we współpracy z psychiatrą, który uzgadnia z pacjentem i leczącym terapeutą odpowiednie postępowanie farmakologiczne. Cały program leczniczy jest każdorazowo dostosowany do indywidualnej specyfiki zgłaszającej się do nas osoby.

Składa się z różnych etapów. Oczywiście nie ma stałej kolejności, ale najczęściej na początku ma miejsce szczegółowa oceny motywacji oraz analiza wcześniejszych prób rzucania palenia. Terapeuta rozmawia, co wywoływało trudności w przeszłości oraz jakie strategie były skuteczne. Już te pierwsze spotkania pozwalają spojrzeć na wcześniejsze próby i tzw. „niepowodzenia” z zupełnie nowej perspektywy. Umożliwia odzyskanie nadziei, że leczenie będzie czymś nowym i wreszcie skutecznym. Niezbędnym elementem jest psychoedukacja, w trakcie której terapeuta wprowadza pacjenta w tematy szkód zdrowotnych wywołanych indywidualnym wzorcem palenia oraz tematy dotyczące mechanizmów uzależnienia. Ich zrozumienie może być kluczowe dla podjęcia decyzji o rzuceniu palenia i poprawie ogólnego stanu zdrowia.

Kolejnym krokiem jest stworzenie spersonalizowanego planu terapeutycznego, który obejmuje różnorodne interwencje terapeutyczne. Sesje dotyczą rozwijania umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz z sytuacjami wyzwalającymi impulsywną i silną chęć sięgnięcia po papierosa. Wiele osób borykających się z uzależnieniem od nikotyny może mieć trudności z utrzymaniem motywacji i skupienia na celu rzucenia palenia. Dlatego składnikiem naszego programu są regularne przypomnienia i wsparcie, które pomagają im nie tylko w pokonywaniu chwilowych kryzysów, ale również w długofalowym utrzymaniu abstynencji.

Ważnym i efektywnym elementem programu jest budowanie wsparcia emocjonalnego w otoczeniu oraz budowanie poczucia tożsamości powiązanego ze zmienionym zachowaniem pozbawionym nikotyny. Terapia uwzględnia również techniki relaksacyjne oraz ćwiczenia oddechowe, które pomagają w redukcji lęku i napięcia towarzyszącego procesowi rzucania palenia.

Istotnym etapem leczenia są także sesje poświęcone wskazówkom dietetycznym, aktywności ruchowej w sytuacji obaw przed wzrostem wagi ciała. We współpracy z lekarzem psychiatrą w celu zapobieżenia wzrostowi wagi ciała proponujemy dopasowany rodzaj farmakoterapii.

Jedną z rekomendowanych metod jest nikotynowa terapia zastępcza (NTZ) – przede wszystkim plastry (systemy transdermalne). Po co leczyć uzależnienie od nikotyny nikotyną? Podawanie tej substancji poprzez na przykład systemy transdermalne nie wywołuje wysokich stężeń i pulsów nikotyny w mózgu, jak to ma miejsce podczas palenia papierosów. Nie ma więc tak silnych właściwości wzmacniających lub euforyzujących. W ten sposób można zapewnić stałe stężenie nikotyny, co bardzo pomaga w przetrwaniu objawów abstynencyjnych. Do innych zalecanych leków należą także wareniklina lub bupropion. Farmakoterapia wyraźnie zwiększa skuteczność terapii odwykowej, nie może być jednak prowadzona jako jedyna metoda leczenia.

Program oferuje wsparcie na każdym etapie tej trudnej drogi, oferując nie tylko profesjonalną pomoc, ale także empatię i zrozumienie. Podjęcie leczenia przyczynia się do odzyskiwania kontroli nad swoim życiem i cieszenia się bardzo realnymi korzyściami zdrowotnymi płynącymi z życia bez papierosów.