O czym mówić na psychoterapii

O czym mówić na psychoterapii? Podpowiadamy

Sesje terapeutyczne to rodzaj relacji, której podstawą jest zaufanie — zarówno ze strony pacjenta do terapeuty, jaki jak i w drugą stronę. Niestety czasem, mimo że relacja terapeuta- pacjent przebiega pomyślnie, osoby korzystające z terapii nie wiedzą, o czym rozmawiać w trakcie sesji. Jeśli również Ciebie dotyczy problem braku tematu rozmów podczas terapii, w tym tekście znajdziesz przydatne wskazówki.

Rozmowa jako fundament skutecznej psychoterapii

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że szczera rozmowa bazująca na wzajemnym zrozumieniu jest kluczem do skutecznej psychoterapii. Już z tej zasady poniekąd wynika charakterystyka rozmów prowadzonych podczas sesji — otóż powinny one być prowadzone bez żadnej presji wynikającej z pilnej konieczności natychmiastowego rozwiązywania wielkich problemów.

Decydując się na psychoterapię, należy zaakceptować to, że czasem mogą zdarzać się momenty, w których nie wiemy, o czym mówić.

Z pewnością każda osoba, która uczestniczy w psychoterapii od dłuższego czasu, zna to uczucie, gdy nie do końca wie, o czym rozmawiać podczas którejś z sesji. To zupełnie normalne, że czasem takie sytuacje się zdarzają — nawet gdy mieliśmy istotne powody, aby rozpocząć terapię. Trzeba taki stan zaakceptować, a jeśli nie jest to dla Ciebie niezręczne, możesz również pozwolić sobie na milczenie.

Trudne początki

Gdy dopiero zaczynasz terapię, dzielenie się trudnym doświadczeniami ze specjalistą może okazać się trudne. Nawet jeśli po drugiej stronie siedzi osoba, której jedynym celem jest wspieranie Cię w dążeniu do poprawy jakości życia psychicznego, to otwarta komunikacja bywa trudna. Dla części osób jest po prostu krępująca. Ważne, aby starać się używać prostych, zrozumiałych słów bez obaw przed oceną terapeuty.

Przeważnie bariera komunikacyjna słabnie wraz z rozwojem relacji z terapeutą. Tym samym pacjenci nabierają coraz większej śmiałości w komunikowaniu swoich myśli i uczuć.

Jeśli masz pierwszą sesję przed sobą, z pewnością zainteresuje Cię ten artykuł: Pierwsza wizyta u psychoterapeuty — jak się do niej przygotować?

Sprawy, które mogą być wartym uwagi tematem rozmów z terapeutą

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny schemat wyboru tematów rozmów na psychoterapii. Można jednak dokonać pewnej uogólnienia i wskazać tematy, o których często pacjenci opowiadają w gabinecie psychoterapeutycznym.

  1. Problemy w postrzeganiu siebie; obszary, w których trudno siebie akceptować
  2. Trudności w byciu sobą przy innych osobach
  3. Problemy w relacjach z bliskimi (rodzina, znajomi, partner)
  4. Trudne decyzje albo trudności z ustaleniem kierunku w życiu
  5. Problemy związane z samotnością, izolacją, niezrozumieniem, brakiem bliskości
  6. Trudności z wyrażaniem swoich uczuć lub tego, co dana osoba potrzebuje

Pamiętaj, że często nowe tematy rozmów mogą wyklarować się podczas sesji — niekiedy jedne problemy wynikają z innych, które również mogą być ważne i warte wypowiedzenia.

3 zasady ułatwiające rozmowę z terapeutą

Poniżej prezentujemy wskazówki, które są dla części osób pomocne, gdy zastanawiają się, o czym rozmawiać w trakcie sesji terapeutycznych.

Na pozór błahe fakty mogą mieć duże znaczenie

Zdarza się, że pewne fakty wydają się nam mało istotne. Okazuje się, że niekiedy sobie tego sami nie uświadamiamy, ale na pozór mało znaczące informacje są z punktu widzenia terapeuty kluczowe dla zrozumienia Twojej sytuacji.

Im lepiej psychoterapeuta pozna Twoje problemy i przemyślenia, tym będzie on w stanie lepiej zrozumieć Twoje położenie — emocje i zachowania. Tym samym będzie w stanie zidentyfikować różne, nieraz negatywne, wzorce myśli i zachowań.

Choć nie zawsze o tym pamiętamy, ważne jest, aby mówić niemal o wszystkim podczas sesji. Terapeuta nie jest od tego, by oceniać Twoje myśli.

Odpowiednie nastawienie do komunikacji z terapeutą

Z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że relacja pacjent-terapeuta to więź, której nie da się porównać do żadnej innej w życiu. Jeśli zrozumiesz tę specyfikę, z pewnością będzie Ci łatwiej dzielić się swoimi myślami i uczuciami z terapeutą.

Musisz zrozumieć, że w trakcie spotkań masz prawo do prywatności i swobodnego dzielenia się myślami.

Chwila refleksji przed spotkaniem

Zdarza się, że niektórym osobom pomaga chwila zastanowienia się, o czym by chciały porozmawiać na kolejnym spotkaniu z terapeutą. Możesz wypróbować u siebie tę metodę — np. wieczorem, dzień przed spotkaniem z psychoterapeutą usiąść wygodnie na kanapie i zastanowić się, jakich myślach lub sytuacjach warto opowiedzieć na kolejnej sesji.

Być może w ostatnich dniach miało miejsce jakieś wydarzenie, które wpływa na to, jak się czujesz w danej chwili. Jeśli tak jest, istnieje duża szansa, że właśnie takie przeżycia są dobrym tematem do rozmów z terapeutą.

Niekiedy osoby przychodzą na terapię i nie potrafią sobie przypomnieć, o czym rozmawiały podczas poprzedniej sesji. Jeśli masz poczucie, że ten problem dotyczy Cię, możesz sobie robić krótkie notatki po spotkaniach. Wystarczy, że zapiszesz sobie krótkie hasła, które pozwolą Ci wrócić do omawianych wątków.

O czym mówić na psychoterapii? (podsumowanie)

Jak widzisz, szczerość i otwartość w relacji z terapeutą niekiedy bywają trudne. Cały czas pamiętaj, że psychoterapeuta to specjalista, który chce Ci pomóc — chce, by ta poprawa zachodziła w sposób możliwie bardzo komfortowy dla Ciebie.

Jeśli początkowo trudno Ci jest wypowiadać się na trudne tematy, nie zniechęcaj się — z każdą kolejną sesją będziesz budować relację terapeutyczną z psychoterapeutą, która na pewno z czasem będzie sprzyjać większej otwartości komunikacyjnej.

Spróbuj od razu zaakceptować fakt, że podczas pierwszego spotkania z psychoterapeutą nie uda Ci się rozwiązać wszystkich Twoich problemów. A stanie się, to gdy będziecie konsekwentnie i szczerze ze sobą rozmawiać.

Jak dostać się do naszego Ośrodka? 

Jeśli interesuje Cię nasza oferta lecznicza i diagnostyczna, zapraszamy do naszego Ośrodka IN-MED, jesteśmy na Bemowie, ulica Pełczyńskiego 5 lok 78 w Warszawie.