Uzależnienia mają negatywny wpływ na nasze życie, zdrowie, a także relacje z bliskimi. Chociaż początkowo mogą wydawać się niegroźne, z czasem przybierają na sile, opanowując każdą sferę naszego życia. Problem osoby uzależnionej dotyka pośrednio również jej najbliższych – domowników, najbliższą rodzinę czy przyjaciół. Chcąc pomóc uzależnionym, często podsuwamy pomysł pójścia na terapię. Nie zawsze jest to jednak prostym przedsięwzięciem, aby zachęcić osobę uzależnioną do podjęcia terapii. W tym artykule podpowiemy, jak zmotywować bliską nam osobę do leczenia uzależnień.
Zacznijmy od początku – czym jest uzależnienie?
Uzależnienie łatwo przeoczyć, jeśli nie obserwujemy dokładnie osoby uzależnionej. Ten zbiór charakterystycznych (lecz nie zawsze) zachowań najłatwiej mogą dostrzec współdomownicy osoby uzależnionej. Chociaż z początku mogą one wydawać się nam stosunkowo normalne, wraz z upływem czasu będą się nasilać i utrudniać funkcjonowanie nie tylko osoby uzależnionej, ale również jej najbliższych.
Z definicji uzależnienie to:
Zazwyczaj myśląc o uzależnieniach, jako pierwsze na myśl nasuwają nam się alkohol, palenie papierosów czy hazard. Warto jednak zdać sobie sprawę, że także inne czynności oraz substancje mogą być powodem uzależnienia. Prawdą jest, że uzależnić się możemy niemal od wszystkiego, a granica pojawia się, kiedy czynność sprawiająca nam przyjemność, staje się przymusem. W pewnym momencie możesz zauważyć, że bliska nam osoba traci swój czas oraz pieniądze, aby oddawać się w całości swojemu uzależnieniu. Nie jest to również bez znaczenia dla kontaktów z rodziną, które z dnia na dzień mogą się pogarszać. Nic więc dziwnego, że rodzi się w Twojej głowie pytanie – jak zachęcić osobę uzależnioną do terapii uzależnień?
Jak zachęcić osobę uzależnioną do terapii – odpowiadamy!
Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać uzależnieniom, niż je leczyć. Dlatego już na samym początku, kiedy zauważasz niepokojące zachowania, zasygnalizuj ten problem. Musisz przygotować się na to, że rozmowa z bliską nam osobą, u której podejrzewamy uzależnienie, nie będzie łatwa. Uzależniony będzie wypierał informacje, które będziemy starali się mu przekazać. Taka rozmowa powinna być przeprowadzona w sposób delikatny i najlepiej w momencie, kiedy nie jest pod wpływem środków uzależniających. Chociaż dla Ciebie logiczne jest, że chcesz pomóc w walce z nałogiem, dla osoby uzależnionej będzie to próba odebrania „przyjemności”, stąd takie rozmowy nie należą do łatwych. Rozpoczęcie tego tematu może być prowokacją do kłótni. Opanowanie emocji jest tutaj kluczowe, chociaż niełatwe, zwłaszcza że ta drażliwa rozmowa może wywołać złość.
Do takiej rozmowy możesz przygotować się również przez współpracę z terapeutą. Wsparcie ze strony specjalisty będzie nieocenione również dla Ciebie, gdyż życie z osobą uzależnioną przyczynia się również do problemów ich bliskich. To jak zachęcić osobę uzależnioną do terapii jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od stopnia uzależnienia oraz od woli tej osoby.
Jak zmotywować osobę uzależnioną do leczenia?
Szczera rozmowa nie zawsze wystarczy, aby uzależniony zgodził się na rozpoczęcie leczenia. Będąc w nałogu, nie widzą problemu i tym samym nie zwracają uwagi na racjonalne argumenty ich bliskich. W wielu przypadkach będą składać obietnice poprawy, której nigdy nie spróbują spełnić. Aby zachęcić osobę uzależnioną do terapii będzie potrzebne również Twoje wsparcie i motywacja. Osoby z nałogami nie są świadome swojego problemu i nie panują nad swoimi zachowaniami, sprawiają wrażenie bycia w „transie”. Próba zmiany ich nawyków wymaga nie tylko rozpoczęcia terapii ze specjalistą, ale również wsparcia ze strony bliskich osób. Warto mieć na uwadze, że decyzja o rozpoczęciu leczenia uzależnień wymaga chęci ze strony osoby uzależnionej. Nie miej żalu do siebie, jeśli nie uda się od razu zachęcić osoby uzależnionej do terapii. To może być długi i monotonny proces rozpoczęcia walki z nałogiem.
W skrócie: jak zachęcić osobę uzależnioną do terapii?
- Przede wszystkim: ROZMOWA. Kluczowe jest, aby była przeprowadzona, kiedy osoba uzależniona jest trzeźwa, nie jest pod wpływem środków uzależniających.
- Skorzystaj z pomocy terapeuty, który podpowie Ci jak rozpocząć ten temat z osobą uzależnioną. Tobie, jako osobie współuzależnionej, również może przydać się pomoc specjalisty
- Postaraj się wspierać i motywować do terapii. Nie zaprzestawaj rozmów o problemie nałogu, kiedy Twój bliski uda się na pierwszą terapię. Leczenie uzależnień to długi proces i przez cały czas, a także później, nieocenione jest wsparcie bliskich.
- Nie poddawaj się, jeśli pierwsza rozmowa nie poskutkuje. Poczekaj na kolejny odpowiedni moment i wróć do tematu. Osoba uzależniona nie widzi problemu i potrzebuje odpowiedniego bodźca, aby zdecydować się na leczenie.
Psychiatra, psychoterapeuta