konsultacje psychiatryczne Gabinet in-med Warszawa Bemowo

Jak działa psychoterapia?

Wielu pacjentów, zanim trafi do gabinetu psychoterapeutycznego, nie wie jak działa psychoterapia. Zanim udamy się do psychoterapeuty, pojawiają się w naszej głowie istotne pytania:

  • Jak działa psychoterapia? 
  • Czy psychoterapia mi pomoże?
  • Jak długo będzie trwała terapia?

Każdy z nas wolałby wiedzieć, na co się przygotować, udając się na terapię. Na myśl przychodzą nam obrazy z filmów i seriali, które mogą wywoływać nierealistyczne oczekiwania wobec tego, jak wygląda spotkanie z psychologiem. Niekiedy nawet po powrocie z wizyty czujemy niedosyt. Zwłaszcza, gdy wydawało nam się, że jedna wizyta rozwiąże wszystkie problemy, a specjalista powie nam dosłownie jak mamy dalej żyć. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a to jak działa psychoterapia, może różnić się od naszych wyobrażeń. Czego w takim razie spodziewać się na wizycie?

Dla kogo skierowana jest psychoterapia?

Psychoterapia to zastosowanie w praktyce metod psychologicznych, poprzez kontakt międzyludzki, pomiędzy pacjentem, a terapeutą. Ułatwia to radzenie sobie z różnymi problemami, które nas dotykają i utrudniają normalne funkcjonowanie. Może to dotyczyć straty bliskiej osoby, gwałtownych zmian w życiu lub też dokuczliwych zachowań. Osoby, które potrzebują psychoterapii, mogą mieć natrętne myśli, obsesje lub problemy emocjonalne. Powodów do udania się na terapię jest wiele, a taka potrzeba może pojawić się w życiu każdego z nas. Na psychoterapię mogą udać się osoby w każdym wieku, ponieważ stosowane metody i forma terapii są indywidualnie dobierane do pacjenta. Niestety, wiele osób odwleka wizytę w czasie. Dzieje się tak, ponieważ nie każdy wie, jak działa psychoterapia i w jaki sposób może im pomóc.

jak działa psychoterapia co się dzieje na wizycie z psychoterapeutą

Jak działa psychoterapia? Odpowiadamy.

Psychoterapia wpływa na rozumienie swoich uczuć i emocji, pomaga zmienić własne postawy, motywacje i nastawienie w relacjach z innymi w kierunku śmielszych, spokojniejszych i bardziej satysfakcjonujących. Osoba uczestnicząca w psychoterapii w trakcie kolejnych spotkań uczy się dostrzegać swoje emocje, różnicować je, nabywa umiejętności regulacji emocjonalnej wewnątrz siebie. Na poziomie neurobiologicznym zmiany są podobne do tych wywieranych przez leki, jednak mają trwalsze i zdecydowanie dłuższe działanie. Ta różnica wynika z tego, że psychoterapia w większym stopniu jest nakierowana na leczenie nieświadomych przyczyn dolegliwości emocjonalnych, natomiast leki w głównej mierze działają na objawy czyli na skutki. Przede wszystkim trzeba nadmienić, że istnieje wiele technik i metod psychoterapii, a terapeuci zazwyczaj specjalizują się w różnych z nich, aby pozyskać dodatkową wiedzę, jak pomóc swoim pacjentom.

Rozmowa z psychoterapeutą to nie jest zwykła pogawędka. Na początku spotkań pacjenci oczekują rad i wskazówek w przekonaniu, że one w jakimś cudownym działaniu zmienią ich problemy i usuną ich dolegliwości. Należy mieć świadomość, że po wyjściu z gabinetu nie będziemy trzymać w dłoni gotowego przepisu na życie. Wbrew krążącym wyobrażeniom o tym, jak wygląda psychoterapia, psychoterapeuta nie doradza swojemu pacjentowi. Nie podejmie też za niego decyzji, ponieważ nie powoduje to żadnej zmiany u pacjenta. Dopiero zmiana wewnętrznej regulacji emocjonalnej, która może być zrealizowana jedynie w dłuższym okresie czasu przynosi ustąpienie dolegliwości lub poprawę samopoczucia.

Psychoterapia to metoda leczenia, która polega na planowych oraz systematycznych oddziaływaniach, których celem jest poprawa wewnętrznego funkcjonowania emocjonalnego. Ma również zasadniczy wpływ na polepszenie relacji międzyludzkich. 

Psychoterapia z reguły wymaga regularnych spotkać z jednym lub kilkoma specjalistami. Spotkania, zazwyczaj cotygodniowe, z reguły trwają około 50 minut. Sama długość terapii zależy od potrzeb i celów wyrażonych przez pacjenta. Cały proces może trwać kilka miesięcy, niekiedy nawet powyżej roku. Niektóre zaburzenia wymagają równoczesnego leczenia psychiatrycznego, a także włączenia metod farmakologicznych. Psychoterapia i leki mogą się wzajemnie uzupełniać, w niekiedy długiej drodze po zdrowie psychiczne.