Mówiąc o problemach z odżywianiem, świadomym ograniczaniu pokarmów i ogromną obawą przed zwiększeniem wagi – zazwyczaj myślimy o kobietach. Przyjęło się sądzić, że to właśnie płeć żeńska jest szczególnie narażona na szerzącą się falę diet, odchudzania w imię dbania o swoją sylwetkę. Ten pozornie kobiecy problem dotyka również mężczyzn. Anoreksja u mężczyzn jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem.
- Czy objawy u chorych na anoreksję mężczyzn różnią się od obrazu tej choroby u kobiet?
- Jak rozpoznać anoreksję u mężczyzn?
- Manoreksja – co o niej wiemy?
Od kiedy mężczyźni chorują na anoreksję?
Chociaż dysponujemy zdecydowanie mniejszą ilością danych odnośnie zachorowalności na anoreksję u mężczyzn, w porównaniu do kobiet, z pewnością problem zaburzeń odżywania nie jest niczym nowym u obu płci. Już od wieków umacniały się w społeczeństwie wyidealizowane sylwetki – szczupłe, z odpowiednio zarysowanymi mięśniami i praktycznie zerową ilością tkanki tłuszczowej. Taki obraz szerzył się w rozmaitych formach przekazu, od gazet i reklam, przez seriale i pełnometrażowe produkcje filmowe. W taki sposób umacniał się kanon piękna, powodując, że wielu ruszyło w pogoń za szczupłą sylwetką.
Zrzucenie kilku kilogramów może się wydawać niegroźnym pomysłem. Jednak problem pojawia się, kiedy docieramy do wagi spełniającej normę wg. BMI (18,5 – 24,99) i chcemy wciąż chudnąć więcej i więcej. Anoreksja u mężczyzn nie jest wcale nowym zjawiskiem. Nawet nie posiadając danych z XIX i XX wieku odnośnie zaburzeń odżywiania u mężczyzn, ciężko pokusić się o stwierdzenie, że problem ten całkowicie nie istniał. Obecnie mówi się, że zaburzenia anoreksji mogą dotykać nawet 20% mężczyzn. Możemy niestety podejrzewać, że dane te są niepełne – Panowie rzadziej trafiają po pomoc, przez co anoreksja u mężczyzn jest rozpoznawana znacznie później niż u kobiet.
Anoreksja u mężczyzn, czyli manoreksja…
Zaburzenia odżywiania mogą występować u każdej z płci, niezależnie od wieku. Anoreksję przez długi czas utożsamialiśmy z kobietami. Dzisiaj jednak wiemy, że może ona dotykać również chłopców i dorosłych mężczyzn.
Anoreksja jest zaburzeniem odżywania, należącym do grupy zaburzeń psychicznych. Jej przyczyny i mechanizmy powstawania należy rozpatrywać indywidualnie dla każdej chorującej osoby. Celem pacjenta cierpiącego na anoreksję jest redukcja masy ciała do coraz mniejszych jej wartości oraz w dalszej kolejności utrzymanie osiągniętej zbyt małej masy ciała.
Anoreksja występuje znacznie częściej u kobiet (około 10 razy częściej) niż mężczyzn, choć w ostatnim okresie częstość tego zaburzenia u mężczyzn się zwiększa.
Źródło: Medycyna Praktyczna
Nawet jeśli zaburzenia odżywania przypisywało się do tej pory kobietom, statystyki jasno pokazują, że 1/3 pacjentów zgłaszającymi problemy z odżywianiem to właśnie mężczyźni. Chociaż dane te mogą być niedoszacowane, możemy mieć nadzieję, że rosnąca świadomość społeczeństwa sprawi, że panowie częściej będą zgłaszać się po pomoc do specjalistów.
Jak rozpoznać anoreksję u mężczyzn?
Główne objawy anoreksji są praktycznie takie same u obu płci. W zależności od wcześniejszego stylu życia osoby chorej możemy mieć problem w rozpoznaniu pierwszych objawów anoreksji. Dodatkowo, u osób prowadzących zdrowy tryb życia, nadmierna chęć uzyskania idealnej sylwetki oraz pilnowanie restrykcyjnej diety nie wzbudzi naszych podejrzeń. Do grupy ryzyka obejmujących pacjentów, u których diagnoza może pojawić się z opóźnieniem, należą także osoby, od których szczupła sylwetka jest wymagana w pracy np. kariera w sporcie, aktorstwie czy modelingu. Objawy, które towarzyszą anoreksji to:
– duża utrata wagi,
– stosowanie restrykcyjnej diety,
– intensywne treningi, kilka razy w tygodniu,
– agresywne reagowanie przy poruszaniu tematu odżywania,
– niechęć do spożywania wspólnych posiłków,
– obsesyjne monitorowanie spożytych i spalonych kalorii.
Może się wydawać, że osoba cierpiąca na anoreksję nie odczuwa uczucia głodu – jest jednak zupełnie odwrotnie! Odmawianie posiłków nie łączy się z brakiem apetytu u pacjenta, ale z obawą przed dodatkowymi kilogramami i poczuciem winy za przyjęte kalorie – nawet u pacjentów z niedostateczną masą ciała.
Co więcej, anoreksja u mężczyzn może prowadzić do wielu zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Mogą to być zaburzenia hormonalne, częste bóle głowy i spadek koncentracji, a także skutki uboczne prowokowania wymiotów czy przyjmowania leków przeczyszczających.
Anoreksja u mężczyzn – następstwa
Anoreksja rozwija się wiele miesięcy, a nawet lat, zanim dojdzie do jej rozpoznania i wdrożenia leczenia. Niedożywienie oraz niedobory mogą obfitować wieloma negatywnymi skutkami. Dlatego nieleczona anoreksja u mężczyzn może skutkować:
– zbyt niskim ciśnieniem krwi,
– zaburzeniami rytmu serca,
– osłabieniem mięśnia sercowego,
– awitaminozami,
– zaburzeniami hormonalnymi,
– niepłodnością,
– zaburzeniami elektrolitowymi,
– osteoporozą,
– zaparciami, bólami żołądka czy wrzodami,
– chorobami nerek i wątroby,
– anemią,
– odwodnieniem.
Nieleczona anoreksja może prowadzić do znacznego wyniszczenia organizmu, a nawet do śmierci. Chory często nie zauważa problemu, dlatego nieocenione jest wsparcie bliskich osób. Aktywne wsparcie w poszukiwaniu form pomocy przyspieszy otrzymanie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Jak widać anoreksja u mężczyzn, na każdym etapie życia, to poważny problem i wymaga pomocy odpowiednich specjalistów.
Leczenie anoreksji u mężczyzn – do kogo się zwrócić?
Anoreksja u mężczyzn może być rozpoznana na różnym etapie. Od stopnia niedożywienia i skutków restrykcyjnej diety zależy, jak długo będzie trwało leczenie. Jedno jest pewne – leczenie anoreksji to nie tylko jedna wizyta u specjalisty, ale cały proces. To nie tylko przywrócenie prawidłowej masy ciała, ale także:
– leczenie następstw niedożywienia,
– edukacja na temat podstawowych zasad zdrowego odżywiania,
– wprowadzenie zbilansowanej diety,
– wyrównanie niedoborów żywieniowych.
W proces leczenia anoreksji powinien być zaangażowany sztab specjalistów, obejmujący internistę, psychologa, psychiatrę oraz dietetyka. Niektóre przypadki wymagają również pomoc ze strony fizjoterapeutów oraz innych lekarzy specjalistów.
W niektórych przypadkach konieczna może być hospitalizacja chorego. Zdarza się to, kiedy zbyt niska waga pacjenta stanowi zagrożenie dla jego zdrowia oraz życia, a stopień wyniszczenia uniemożliwia leczenie domowe.
Leczenie anoreksji to nie tylko przybieranie na wadze i wyrównywanie niedoborów żywieniowych. Zaburzenia odżywiania zaczynają się w naszej głowie i zostają tam, dopóki nie uzyskamy odpowiedniej pomocy ze strony psychologa, bądź psychiatry. To właśnie zmiana naszego nastawienia, podejścia do życia, ale też do własnego ciała, pozwoli zapanować nad negatywnym obrazem naszej sylwetki. Nauka samoakceptacji i zmiana negatywnych wzorców w naszej głowie to część terapii prowadzonej ze specjalistą zajmującym się zaburzeniami odżywiania.
Anoreksja u mężczyzn – co możemy zrobić?
- Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy – możesz sam zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego bądź internisty.
- Skontaktuj się z psychologiem, który specjalizuje się w zaburzeniach odżywiania. Możesz umówić wizytę stacjonarną lub skorzystać z rozmowy online. Gabinet terapeutyczny IN-MED oferuje pomoc psychoterapeutyczną oraz psychiatryczną. Kontakt do nas znajdziesz TUTAJ.
- Nie bój się prosić o pomoc bliskich Ci osób. Leczenie zaburzeń odżywiania to długi proces, dlatego niezbędne może być wsparcie rodziny i przyjaciół.
- Znajdź w swojej okolicy grupy wsparcia – poznanie osób, których dotyczy ten sam problem, może pomóc Ci oswoić się z diagnozą i zmotywować do dalszego leczenia.
Psychiatra, psychoterapeuta