konsultacje psychiatryczne Ośrodek in-med Warszawa Bemowo

Wstydzę się iść do psychologa…

Większość pacjentów, zanim uda się na pierwszą wizytę do psychologa, zastanawia się, jak będzie ona wyglądała. Niestety, czasami strach i obawa przed nieznanym wygrywają, więc konsultacja jest odwlekana w czasie. Najczęstszą przyczyną jest wstyd przed psychologiem. Dlaczego wstydzimy się skonsultować ze specjalistą?

Kto potrzebuje pomocy psychologa?

Według Narodowej Organizacji Zdrowia (WHO) nawet 15% populacji na świecie boryka się z problemami psychicznymi. W Polsce może to być nawet 6 milionów ludzi! Niestety Główny Urząd Statystyczny (GUS) podaje, że z pomocy psychologa korzysta zaledwie 1,5 miliona osób. Nie trudno obliczyć, że aż 75% ludzi nie decyduje się na wsparcie ze strony specjalistów. Powody ich decyzji mogą mieć różne podłoże. Wydaje się, że problemem mogą być koszty związane z regularnymi wizytami na psychoterapii. Zwłaszcza że w zależności od województwa, na wizytę u psychologa w ramach NFZ trzeba czekać od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy. Czasami pojawia się jednak inny problem – wstyd przed psychologiem

Wstyd przed psychologiem czy stygmatyzacją?

Zdarza się, że obawa przed rozpoczęciem psychoterapii wcale nie jest związana ze spotkaniem z psychologiem. Przykre jest, że przyjęło się sądzić, że do gabinetów psychoterapeutycznych uczęszczają osoby chore psychicznie. Dla wielu udanie się do specjalisty od ludzkiej psychiki musi być podparte szaleństwem czy niebezpiecznymi zachowaniami względem innych i samego siebie. Warto jednak zdać sobie sprawę, że pomocy psychologa może potrzebować każdy, a wielu z nas jeszcze o tym nie wie. Nie powinno to również wywoływać negatywnych komentarzy ze strony naszych bliskich. Takie podejście rodziny oraz znajomych powoduje, że rezygnujemy z pierwszej wizyty u specjalisty lub porzucamy rozpoczętą już terapię. 

” Nie denerwują nas rzeczy czy zdarzenia, ale nasze spojrzenie na nie. „ 

(Epiktet)

Jak rozmawiać z psychologiem bez wstydu?

Pierwsze spotkanie z psychologiem może być dla Ciebie krępujące – to całkowicie normalne. Rozpoczęcie psychoterapii jest poniekąd jak budowanie relacji, w tym przypadku jest to relacja pacjent – terapeuta. Sam się przekonasz, że z każdą kolejną wizytą poczujesz się pewniej i łatwiej przyjdzie Ci mówić o własnych uczuciach. Wstyd przed psychologiem może wiązać się z krępującymi problemami, o których nikomu wcześniej nie mówiliśmy. Jednak tak jak nie mamy obaw przed opowiadaniem lekarzowi rodzinnemu, kardiologowi czy ginekologowi o swoich problemach ze zdrowiem, tak nie powinniśmy czuć się nieswojo, otwierając się przed psychologiem. W gabinecie terapeutycznym nie zostaniesz wyśmiany ani zlekceważony – każda sprawa, która jest dla Ciebie uciążliwa i utrudnia funkcjonowanie, jest istotna i warto o tym mówić. 

Co najważniejsze – psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa. Oznacza to, że nie może on opowiedzieć nikomu o tym, co powiesz w gabinecie. Możesz czuć się spokojnie, mając pełne zaufanie do specjalisty, do którego się udasz.

Wstyd przed wizytą u psychologa

” Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz. ” 

(Arthur Asie)

Jak zmniejszyć wstyd przed psychologiem?

Zanim udasz się na wizytę, przeanalizuj swój problem i zapisz na kartce najważniejsze kwestie, które chcesz poruszyć. To sprawi, że nie zapomnisz o żadnej ważnej sprawie i poczujesz się nieco pewniej. Podczas pierwszej wizyty, psycholog z pewnością zada Ci wiele pytań, aby bliżej poznać Twoją sytuację. Pytania, które możesz usłyszeć na wizycie u psychologa to m.in.:

  • Kiedy pojawił się problem?
  • Jak to wyglądało przed jego wystąpieniem?
  • Jak sytuacja wygląda obecnie?

Odpowiadając na te pytania, zobrazujesz psychologowi Twój problem. Nawet jeśli zapomnisz o jakimś szczególe – nie przejmuj się. Możesz dopowiedzieć to na kolejnej wizycie. 

Psycholog – nie taki straszny jak go malują…

Wstyd przed psychologiem jest całkowicie normalny. Nie pozwól jednak, aby obawa przed rozpoczęciem terapii sprawiła, że będziesz odwlekać w czasie umówienie wizyty. Każda czynność robiona po raz pierwszy może sprawiać trudność, ale z każdym kolejnym razem będzie łatwiej, zwłaszcza że chodzi tutaj o Twoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie – nie musisz mówić o wszystkim na pierwszym spotkaniu. To przyjdzie z czasem i w końcu poczujesz się na siłach, aby mówić otwarcie o swoich problemach. Psycholog nie będzie Cię do niczego zmuszał, sam zdecydujesz, ile chcesz powiedzieć.

Wstyd przed psychologiem – podsumowanie

  • Masz prawo skorzystać z pomocy specjalisty. Wizyta u psychologa nie jest niczym złym!
  • Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa – wszystko, co powiesz, zostaje w gabinecie.
  • Psycholog może kierować rozmową, aby lepiej zrozumieć sytuację, ale to Ty decydujesz, ile jesteś w stanie powiedzieć.
  • Wstyd przed psychologiem jest całkowicie normalny, nie przejmuj się tym.