Terapia skocentrowana na emocjach dla par

Co to jest terapia skocentrowana na emocjach dla par​?

Terapia skocentrowana na emocjach dla par (emotion-focused therapy for couples).

Terapia EFT-C zapoczątkowana w latach ‘90 przez Leslie Greenberga wciąż jest rozwijana przez niego samego jak i współpracowników. Koncentruje się ona na tym jak partnerzy/małżonkowie doświadczają emocji i radzą sobie z nimi w relacji miłosnej.

Wzajemne reagowanie na emocje partnera jest źródłem nieporozumień, konfliktów, oddalenia, cierpienia w związku ale może też bardzo zbliżać, budować zaufanie i miłość. W bliskich relacjach w każdym z partnerów aktywują się niefunkcjonalne mechanizmy obronne, które nie służą relacji, doprowadzając do oddalenia emocjonalnego, samotności, zranień, a nawet zdrad.

Celem Terapii Skoncentrowanej na emocjach jest doprowadzenie do stanu gdy para będzie mogła w zaufaniu i miłości ujawniać wrażliwe emocje rozumieć je i pomagać sobie wzajemnie w ich przeżywaniu i przepracowywać zranienia emocjonalne.

Aby mogło się to wydarzyć terapeuta najpierw pomaga parze zobaczyć i zrozumieć powtarzające się negatywne cykle emocjonalne skutkujące między innymi poczuciem opuszczenia, bycia niezrozumianym lub nieszanowanym. Na kolejnym etapie partnerzy docierają i wyrażają głębiej schowane i wrażliwe uczucia, ryzykują i ujawniają swoją delikatność bliskiej osobie, której zadaniem jest ją przyjąć.

W efekcie terapii EFT-C uczestnicy doświadczają innego sposobu bycia w relacji porzucając niefunkcjonalne sposoby reagowania takie jak: obwinianie, krytykowanie, walkę, czy budowanie muru emocjonalnego. Zamiast tego, każdy z partnerów bardziej widzi, rozumie i jest empatyczny dla samego siebie jak i dla partnera. Terapia EFT-C służy pogłębieniu lub odbudowaniu więzi.