Związek z osobą z ADHD

Związek z osobą z ADHD – jak zbudować udaną relację?

ADHD to zespół cech, które utrudniają funkcjonowaniu w różnych obszarach życia. Jednym z takich obszarów z pewnością jest budowanie relacji romantycznych. Zaburzenie to wiąże się z określonymi cechami, które mogą być przeszkodą na drodze do rozwoju szczęśliwego związku.

Cechy partnera z ADHD, które utrudniają relacje z innymi

Praktycznie każda cecha wynikająca z zespołu nadpobudliwości psychoruchowej ma przełożenie na sposób, w jaki osoby budują relacje z innymi. Warto spojrzeć na te cechy z uwzględnieniem 3 kategorii. 

1. Problemy wynikające z braku koncentracji i nieuwagi

Problemy związane z utrzymywaniem uwagi są tymi, które sprawiają, że ludzie z ADHD są postrzegani jakby nie byli zainteresowani tym, co druga osoba ma do powiedzenia i co jest dla niej ważne. Deficyty uwagi znajdują wyraz w takich zachowaniach jak:

  • Często skłonność do uciekania myślami od tematu rozmowy — zachowania te niekiedy przyjmują postać bujania w obłokach.
  • Nieprzywiązywanie dużej wagi do szczegółów. Często ten stan rzeczy sprawia, że osoba z ADHD zapomina o ustaleniach z partnerem lub rzuca deklaracje, z których się nie wywiązuje. Przy czym często niedotrzymywanie słowa nie wynika ze złej woli, lecz np. z zapominalskości. 
  • Tworzenie wrażenia, jakby nie interesowało się drugą połówką — chodzi o sytuacje, w których jedna osoba ma poczucie, że nie jest ważna dla swojego partnera. 

Podejrzewasz u siebie to zaburzenie? Umów termin diagnozy ADHD w Warszawie

2. Zaburzenia z obszaru regulacji emocji

Neuroróżnorodność ma duży wpływ na regulację stanów emocjonalnych. Jeżeli chodzi o objawy ADHD z tej kategorii, trzeba tutaj wspomnieć o:

  • Trudności związane z kontrolowaniem emocji, co może przekładać się na występowanie wybuchów gniewu —  często nieadekwatnych do sytuacji, która wywołała złość. 
  • Podejmowanie pochopnych decyzji, które często mają wpływ na wspólne interesy. Zdarza się, że osoba z ADHD ma skłonność do częstych decyzji zakupowych, które uszczuplają wspólny budżet. Takie spontaniczne decyzje w naturalny sposób wywołują niezadowolenie u drugiej połówki. 
  • Częste wydawanie krzywdzących sądów. Większość osób z ADHD ma skłonność do wyrażania swojego zdania bez wystarczającej refleksji poprzedzającej wypowiedź. Niestety czasem takie wypowiedzi sprawiają przykrość bliskim osobom. 

3. Ograniczenie w zakresie funkcji wykonawczych

Jednym z głównych objawów ADHD są dysfunkcje w obszarze tzw. funkcji wykonawczych — umiejętności związanych m.in. z organizowaniem myśli i działań, ustalaniem priorytetów, efektywnym zarządzaniem czasem i podejmowaniem decyzji. 

Powyższe dysfunkcje przejawiają się na co dzień w następujący sposób:

  • Brak konsekwencji w działaniu,
  • nieumiejętność wykonywania kilku zadań równocześnie, co może prowadzić do  frustracji u partnera.
  • Ciągłe odkładanie na później zadań, które wynikają z obietnic danych drugiej osobie. 

ADHD a zaburzenia seksualne

ADHD u dorosłych może też skutkować występowaniem różnego rodzaju zaburzeń seksualnych — mówimy tu zwłaszcza o obniżonym libido, zaburzeniach erekcji, czy też anorgazmii. Pojawienie się takich symptomów z pewnością nie sprzyja budowaniu udanego życia intymnego. 

ADHD może też skłaniać osoby do poszukiwania nowych, bardziej satysfakcjonujących bodźców seksualnych — takie podejście może zwiększać ryzyko zdrady w związku.

Oczywiście żadne z wyżej wymienionych zaburzeń nie musi mieć trwałego charakteru — praca z terapeutą może skutecznie wyeliminować je. Ważne, aby odpowiednio wcześnie rozpocząć pracę nad normalizacją sfery seksualnej, nim doprowadzi ona do oddalenia się od siebie partnerów. 

9 wskazówek, które pozwolą zbudować udany związek z partnerem z ADHD

Powyższe cechy zaburzenia stanowią utrudnienie w budowaniu związku. Aby nie stały się gwoździem do trumny, poniżej prezentujemy przydatne wskazówki dla osób, których partner ma ADHD. 

1. Wyrozumiałość jako fundament relacji z osobą neuroatypową

Mózg osoby z ADHD działa w nieco odmienny sposób. Oznacza to, że dzięki różnym strategiom wiele trudności da się wyeliminować, ale zawsze aktywne pozostaną pewne cechy, które będą utrudniać funkcjonowanie — np. osoba z ADHD często będzie uciekać myślami podczas rozmowy. Istotne jest, aby zrozumieć, że to nie zła wola Twojego partnera, a cechy jego mózgu sprawiają, że nie działa on w taki sposób, jak sobie tego życzysz. 

2. Brak miejsca na wymówki

W powyższym punkcie pisaliśmy o roli wyrozumiałości i wsparcia oferowanym przez partnera bez ADHD. Trzeba jednak umieć znaleźć balans między wyrozumiałością a traktowaniem ADHD jako wymówki do wygodnego życia — w którym zaburzenie stanowi wymówkę na wszystkie wpadki i niedoskonałości dnia codziennego. 

3. Przestrzeń dla ADHD

Jeśli jesteś partnerem osoby z ADHD, stwórz jej dogodne warunki do codziennego funkcjonowania. Jeśli Twój partner często ucieka myślami podczas rozmowy, naucz się identyfikować takie momenty. W przypadku ważnych informacji możesz robić pauzy — upewniać się, że Twoja druga połówka nadąża za wątkiem rozmowy i wie, czego od niej oczekujesz. 

4. Otwartość na zewnętrzne wsparcie

Wiele osób czuje opór przed wizytą w gabinecie psychoterapeuty. To niestety krzywdzące podejście. Dla wielu dorosłych z ADHD takie posunięcie może być krokiem, który poprawi jakość funkcjonowania związku. Jeśli występują problemy w relacji, warto wtedy poszukać wsparcia w ramach terapii par.

5. Podział obowiązków

Zapewne partner z ADHD ma pewne wady utrudniające wykonywanie codziennych obowiązków, ale z pewnością też ma zalety. Ważne jest, aby umiejętnie zidentyfikować słabe i mocne strony, a później zastanowić się, jakim zadaniom te cechy sprzyjają, a przy których są utrudnieniem. Możesz np. umówić się, że Ty będziesz płacić rachunki.

Może Cię zainteresować ten artykuł: Korzyści płynące z diagnozy ADHD

Dane statystyczne na temat związków osób z ADHD jako przesłanki do diagnozy i leczenia

Każde zaburzenie psychiczne w pewnym stopniu zwiększa ryzyko rozpadu związku. ADHD nie jest tutaj wyjątkiem. Oprócz tego często zespół nadpobudliwości psychoruchowej współwystępuje z innymi problemami takimi jak depresja, czy zaburzenia lękowe. Taki złożony obraz sprawia, że ryzyko rozpadu relacji jest jeszcze wyższe. Z tego względu tak ważne jest podjęcie terapii opartej o leki i sesje z psychoterapeutą.

Jak widzisz, zespół nadpobudliwości psychoruchowej wcale nie musi stać na przeszkodzie do budowania udanego związku. Jest wiele par, w których jedna lub nawet dwie osoby są neuroatypowe, a swoją postawą udowadniają, że szczęśliwa miłość z ADHD w tle jest jak najbardziej możliwa. 

Jak dostać się do naszego Ośrodka? 

Jeśli interesuje Cię diagnostyka ADHD u dorosłych w naszej poradni, Ośrodek IN-MED ma swoją siedzibę na Bemowie przy ulicy Pełczyńskiego 5.