Jak przygotować się do konsultacji psychiatrycznej?
Warto pamiętać, że psychiatra jest specjalistą zajmującym się leczeniem różnych dolegliwości psychicznych. Pacjenci zgłaszający się na konsultację niejednokrotnie przynoszą na wizytę wiele różnych dolegliwości połączonych z bardzo dużym cierpieniem psychicznym. Psychiatra będzie więc reagował wobec zgłaszanych objawów lub skarg z bardzo dużym szacunkiem, taktownością i autentyczną życzliwością.
Co różni psychiatrę od psychoterapeuty
Praktyka pokazuje, że pacjentom często w trakcie wizyty zaciera się różnica pomiędzy wizytą psychiatryczną a sesją psychoterapeutyczną, zwłaszcza jeśli na konsultacie do lekarza psychiatry trafiają pacjenci, którzy już uczestniczą w psychoterapii indywidualnej.
Psychiatra jako lekarz specjalista zajmujący się leczeniem zaburzeń psychicznych będzie skupiał swoją uwagę na zgłaszanych dolegliwościach psychicznych. To różni psychiatrę od psychoterapeuty, który na sesjach ze swoim pacjentem omawia problematykę emocjonalną, uważnie słucha, jak pacjent opisuje swoją osobowość lub schematy reagowania osobowościowego. Psychiatra w trakcie konsultacji będzie bardziej skupiał uwagę na objawach.
Zachęcamy do lektury innego artykułu na naszym blogu: Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra — u kogo szukać pomocy?
Konsultacja psychiatryczna jako punkt wyjścia do dalszego leczenia
Po uważnym wysłuchaniu i zbadaniu psychiatra przeprowadza diagnostykę różnicową, następnie proponuje określoną diagnozę i proponuje leczenie. Celem leczenia jest zmniejszenie nasilenia objawów lub wyleczenie dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta.
Warto pamiętać, że leki psychotropowe nie zmieniają utrwalonych, wieloletnich schematów reagowania emocjonalnego. Nie zmieniają również osobowości człowieka, ale mogę pomóc w zmniejszenie objawów depresyjnych, lękowych, objawów bulimicznych lub np. deficytów uwagi towarzyszących ADHD.
Konsultacja psychiatryczna
W trakcie konsultacji psychiatra będzie pytał nie tylko o dolegliwości psychiczne, ale również o ich dotychczasowy przebieg oraz historii leczenia łącznie z nazwami leków wcześniej lub aktualnie przyjmowanymi. W celu przeprowadzenia diagnostyki różnicowej psychiatra będzie również pytał o różnego typu stany dolegliwości z innych układów narządów – od dolegliwości ze strony układu krążenia, odległości w stronę sprzętu pokarmowego, objawy neurologiczne lub napady padaczkowe.
Na konsultacji więc przyda się dostarczenie dokumentacji medycznej, która obejmuje wyniki poprzednich badań, karty wypisowe z hospitalizacji (psychiatrycznych, kardiologicznych, gastroenterologicznych) oraz listę leków, które obecnie pacjent przyjmuje, wraz z dokładnymi dawkami. Informacje te pomogą lekarzowi lepiej zrozumieć sytuację zdrowotną i dobrać odpowiednie leczenie. Nie ma potrzeby wykonywania badań laboratoryjnej krwi i moczu przed pierwszorazową konsultacją psychiatryczną. Psychiatra może być jednak zainteresowany wynikami badań laboratoryjnych krwi i moczu przeprowadzonych w ostatnich kilku miesiącach, więc jeśli są takie badania, warto je przynieść. Można również przynieść na konsultację wykonane wcześniej badania neuroobrazowe (rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa głowy).
Psychiatra będzie także interesował się doświadczeniami pozostałych członków rodziny, związanymi z problemami psychicznymi, nadużywaniem alkoholu i narkotyków, okresami leczenia i przyjmowania leków psychotropowych w związku z tymi schorzeniami. Istotne mogą być także dane dotyczące nazw leków, ich skuteczności i wpływu na samopoczucie bliskiej osoby.
Warto przyjść na konsultację około 10 minut wcześniej, aby mieć czas na spokojne wypełnienie formalności, w tym zgody na przetwarzanie danych osobowych (tzw. formularz RODO). Dzięki temu wizyta rozpocznie się bez pośpiechu, co pomoże rozluźnić się już na samym początku.
Pierwsza wizyta u psychiatry
Wiadomo, że pierwsza wizyta u psychiatry może budzić różne emocje – od strachu przed oceną po obawy związane z wyjawieniem swoich trudności. Nieświadomy strach przed napiętnowaniem, powiązany z tym wstyd to bardzo istotne czynniki mogące zablokować lub uniemożliwić kontakt z psychiatrą. Mogą przyczynić się do dalszego przedłużania cierpienia psychicznego. Reakcja wstydu jest zupełnie zrozumiała, ale także mało zasadna. Psychiatrzy są z reguły świadomi tych uczuć u pacjentów przychodzących do nich pierwszy raz. Dlatego w trakcie wizyty odnoszą się do pacjenta z życzliwością i akceptacją wszystkich jego trudności, jednocześnie angażując się bardzo w niesienie troskliwej pomocy. Współczesna psychiatria poczyniła ogromne postępy, a dostępne dziś metody leczenia, w tym nowoczesne leki, mają wysoką skuteczność. Leczenie farmakologiczne i terapeutyczne często przynosi pacjentom ogromną ulgę, uwalniając od długotrwałego cierpienia psychicznego.
W zakładce WIEDZA na stronie INMED warto przeczytać w tym aspekcie artykuł o przyjmowaniu leków psychotropowych: Czy leki psychotropowe szkodzą? W tekście rozwiewamy mity na temat przyjmowania tego typu leków.
Przygotowania do konsultacji psychiatrycznej (podsumowanie tematu)
Wiele osób, które podjęły leczenie, po pewnym czasie zauważa znaczną poprawę samopoczucia i jakości życia. Leczenie u psychiatry lub podjęcie psychoterapii często pomaga odzyskać równowagę psychiczną i na nowo żyć w zgodzie ze swoimi potrzebami. Potem często się okazuje, że podjęcie decyzji o konsultacji psychiatrycznej było krokiem ku lepszemu życiu i uwolnieniu się od ciężaru, z którym zmagała się dana osoba od długiego czasu. Odwlekanie wizyty łączyło się z niepotrzebnym przysparzaniem sobie jeszcze większego cierpienia.Podsumowując, wizyta u psychiatry to kluczowy krok w stronę poprawy stanu psychicznego każdej osoby, która mierzy się z problemami natury emocjonalnej i psychicznej.
Zespół współpracujących ze sobą psychiatrów, psychoterapeutów i pracowników recepcji w Ośrodku IN-MED jest po to, aby nieść troskliwą i skuteczną pomóc. Celem nie jest żadna ocena, ale wsparcie, oparte na zrozumieniu i empatii. Wizyta to pierwszy wspaniały krok ku zmianie na lepsze, a każdy, kto podejmuje leczenie, zasługuje na duży szacunek, ponieważ podejmuje odważną decyzję o dbaniu o swoje zdrowie psychiczne.
W razie wszelkich pytań i wątpliwości zespół IN-MED jest do Państwa dyspozycji.